Eind augustus 2026 bracht Z.ai twee zeer verschillende modellen uit dezelfde generatie.
GLM-5.3 is het grote text-only reasoningmodel voor long-horizon engineering, coding agents en sterk verbeterde cybersecuritycapaciteiten. Z.ai kondigde het model op 14 augustus aan; de publieke weights kwamen op 28 augustus beschikbaar na de aangekondigde safety evaluation en hardening.[1][17]
GLM-5.3-Flash is veel goedkoper, native multimodaal en op een nieuwe basis getraind. Het model heeft 320B totale parameters, 18B actief per token, 1M context, text/image/video/file input en publieke weights onder MIT.[6][8][11]
Voor de officiële release werd Flash anoniem getest als:
Ox Alpha
op OpenCode en OpenRouter. Z.ai zegt dat het snel het populairste model van de week werd en op Chinese AI-accelerators werd geserveerd; die populariteitsclaim is vendor-reported.[6][7][19]
De twee modellen zijn niet simpelweg een grote en kleine versie van hetzelfde netwerk.
GLM-5.3:
~753B total volgens actuele HF/AA metadata
~40B actief
text-only
1M context
128K max output
reasoning altijd aan
custom GLM-5.3 License
Flash:
320B total
18B actief
native multimodal
1M context
128K max output
sparse + linear attention
MIT
Launchbenchmarks zijn voornamelijk Z.ai-reported. Bij agents hebben harness, tools, context, timeout en inferencebudget grote invloed.
Informatiestatus: 31 augustus 2026.
TL;DR
| Vraag | Geverifieerd antwoord |
|---|---|
| GLM-5.3 aangekondigd | 14 augustus 2026 |
| Publieke weights | vanaf 28 augustus |
| Flash | eind augustus; Artificial Analysis: 26 augustus |
| GLM-5.3 | 753B total in HF/AA, ~40B actief |
| Flash | 320B total, 18B actief |
| GLM-5.3 input | text |
| Flash input | text, image, video, file |
| Context | 1M beide |
| Max output | 128K beide |
| Reasoning | altijd aan; low, high, max; default max |
| GLM-5.3 licentie | custom GLM-5.3 License |
| Flash licentie | MIT |
| GLM-5.3 API | $1.40 input / $0.26 cached / $4.40 output per 1M |
| Flash list | $0.15 / $0.03 / $0.50 |
| Flash promo t/m 9 september | $0.075 / $0.015 / $0.25 |
| Terminal-Bench 2.1 | 88.2, Z.ai-reported |
| Terminal-Bench 3.0 | 28.3 |
| DeepSWE | 66.9 |
| CyberGym | 84.5% |
| ExploitBench | 54.4% |
| Ox Alpha | pre-release-identiteit van Flash |
| Artificial Analysis | GLM-5.3 60, Flash 57 |
| Hy4 vs GLM | Tencent intern 2.99 vs 2.92 |
| Caveat | agentbenchmarks zijn setup-afhankelijk |
Wat gebeurde er in augustus?
Z.ai kondigde GLM-5.3 op 14 augustus aan.[1]
Opvallend: dezelfde base model als GLM-5.2. Volgens Z.ai komt alle winst uit post-training.[1][15]
De API was meteen beschikbaar; weights volgden na extra safety checks. Hugging Face markeerde 28 augustus als releasepunt en de weights zijn nu publiek.[17][5]
Flash gebruikt daarentegen een nieuwe basis, nieuwe architectuur en native multimodaliteit.[6][8]
GLM-5.3 is niet simpelweg een grotere Flash
GLM-5.3 richt zich op maximale codingkwaliteit, terminalwerk, long-horizon agents en cyber reasoning.
Flash richt zich op lagere kosten, multimodaliteit, inference-efficiency, visual coding, office workflows en lang context.
Volgens Z.ai is Flash vanaf een nieuwe base getraind.[6][8]
Hoeveel parameters heeft GLM-5.3?
De oorspronkelijke GLM-5-architectuur werd beschreven als:
744B total
40B active
Actuele HF/Artificial Analysis metadata:
753B total
40B active
Omdat GLM-5.3 dezelfde basis als GLM-5.2 gebruikt, behandelen we 744B vs 753B als tel-/implementatieverschil en gebruiken we 753B/40B voor actuele deployments.[1][15]
Flash: 320B total, 18B actief
Z.ai:
320B total
18B active
45 layers
Ter vergelijking: GLM-4.5 355B total, 32B active en 92 layers.[6]
1M context en 128K output
Z.ai docs geven beide modellen:
1M context
128K maximum output
Dat helpt bij grote repositories en lange agentsessies. Maar 1M context is geen perfecte 1M-token memory; retrieval moet praktisch worden getest.
Text-only versus multimodaal
GLM-5.3:
Input: Text
Output: Text
Flash:
Input: Text, Image, Video, File
Output: Text
Flash is dus geschikter voor screenshots, GUI's, documenten, PDF's, slides en visual coding. Artificial Analysis standaardiseert zijn eigen profiel momenteel op text+image.[11]
Sparse + linear attention
Flash combineert sparse attention en linear attention.[6][8]
Linear attention verwerkt meer lokale dependencies via state modeling; sparse attention haalt relevante globale context op.
Doel: lagere inferencekosten bij lange context.
IndexPool
Flash introduceert:
IndexPool
Vier gecachte indexer-key-vectors worden naar één vector gepoold.
Z.ai claimt versus GLM-5.3:
3.01× minder attention compute
4.44× minder KV cache
Vendor-reported, niet onafhankelijk gerepliceerd.
mHC
Flash gebruikt:
Manifold-Constrained Hyper-Connections
Dit moet information flow en scaling efficiency verbeteren zodat 18B actieve parameters veel capaciteit behouden.
30T multimodale pretrainingtokens
Z.ai noemt:
30T-token multimodal corpus
GLM-5.3 behoudt de GLM-5.2-basis en verbetert via post-training; Flash krijgt nieuwe pretraining.
Ox Alpha was Flash
Voor de officiële naam draaide:
ox-alpha
op OpenCode en OpenRouter.[6][19]
Z.ai bevestigt dat dit GLM-5.3-Flash was. “Populairste model van de week” blijft een vendor claim.[7]
Waarom is de stealthtest interessant?
Een anonieme naam vermindert merkbias.
Maar gebruik hangt ook af van prijs, promotie, routing, UI en beschikbaarheid. Het is dus een adoption-signal, geen gecontroleerde kwaliteitstest.
De sprong komt uit post-training
GLM-5.3 houdt dezelfde base als GLM-5.2.[1][15]
Z.ai schaalde environments, task diversity, post-training compute, long-horizon tasks, verifiers, reinforcement learning en automatische environment generation.
Het open-source framework slime verbindt training, rollout en data generation.[1]
Wat betekent +50% coding?
Z.ai claimt:
+50% vs GLM-5.2
Dit verwijst naar private Z.ai Code Bench.
Max effort:
GLM-5.3: 34.5%, ~75K output tokens
GLM-5.2: 23.4%, ~96K output tokens
Niet 50% beter op iedere programmeertaak.
Publieke benchmarks
Z.ai:[3]
| Benchmark | GLM-5.3 | GLM-5.2 | Kimi K3 | Opus 4.8 | Fable 5 | GPT-5.6 Sol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Terminal-Bench 2.1 | 88.2 | 81.0 | 88.3 | 85.0 | 88.0 | 88.8 |
| Terminal-Bench 3.0 | 28.3 | 4.6 | 17.4 | 21.1 | 33.7 | 34.6 |
| DeepSWE | 66.9 | 46.2 | 67.5 | 58.0 | 69.7 | 72.7 |
| Toolathlon | 73.0 | 59.9 | 76.5 | 76.2 | 74.7 | 74.9 |
| AutomationBench | 48.2 | 26.2 | 46.7 | 41.0 | 46.2 | 45.8 |
| Agents' Last Exam | 28.5 | 23.8 | 27.6 | 25.7 | 23.8 | 28.6 |
| HLE + Tools | 62.5 | 54.7 | 59.8 | 57.9 | 63.9 | 64.5 |
| GDPval-AA v2 | 1769 | 1508 | 1682 | 1588 | 1743 | 1730 |
Allemaal Z.ai-reported.
Terminal-Bench 3.0
4.6 → 28.3
Dat is geen “6× intelligenter”. De harness gebruikt onder andere Claude Code 2.1.207, max effort, grote context en tot 600 agent turns.[3]
DeepSWE
GLM-5.3 66.9
Kimi K3 67.5
GPT-5.6 Sol 72.7
Grote verbetering, maar geen eerste plaats.
Terminal-Bench 2.1
GLM 88.2
Kimi 88.3
GPT 88.8
Fable 88.0
Vrijwel gelijk.
Agents' Last Exam
GLM 28.5
GPT 28.6
Kimi 27.6
Opnieuw kleine verschillen.
CyberGym
GLM-5.3 84.5%
GPT-5.6 Sol 83.6%
Fable 5 83.8%
Kimi K3 80.0%
GLM-5.2 77.2%
CyberGym start met white-box source code. Het is geen directe simulatie van willekeurige live attacks.
ExploitBench
GLM-5.3 54.4%
GLM-5.2 24.4%
Kimi K3 32.2%
Opus 4.8 40.0%
Fable 5 78.0%
GPT-5.6 Sol 76.5%
GLM springt sterk, closed frontier blijft hoger.
ExploitGym
2h/6h completed tasks:
GLM 105 / 130
Kimi 36 / 70
Fable 181 / 247
GPT 216 / 293
Z.ai normaliseert tijd op model-throughput. Het is dus een specifieke methodologie.
2.436 vulnerability findings
Z.ai rapporteert:
2,436 findings
269 projecten
1,097 critical + high
Ledger:
53 publiek
2,383 embargo
107 critical
990 high
1,286 medium
53 low
Dit zijn vendor operational data, geen onafhankelijk CVE-register.
Cybercapaciteit vraagt governance
Defensieve toepassingen: secure code review, triage, controlled reproduction, SAST augmentation, patch analysis, fuzzing en threat modeling.
Gebruik sandboxing, network isolation, logging, approval gates en minimale credentials.
Flash-benchmarks
| Benchmark | Flash | GLM-5.2 |
|---|---|---|
| Terminal-Bench 2.1 | 84.3 | 81.0 |
| DeepSWE | 63.4 | 46.2 |
| NL2Repo | 56.3 | 48.9 |
| Toolathlon | 78.4 | 59.9 |
| AutomationBench | 48.8 | 26.2 |
| Agents' Last Exam | 26.3 | 20.4 |
| HLE + Tools | 55.3 | 54.7 |
| GDPval-AA v2 | 1773 | 1504 |
De kern is de kwaliteit/prijs-verhouding.
Flash vs Opus 4.8 op private Code Bench
Flash 29.0
Opus 4.8 29.5
Private vendorbenchmark, dus geen bewijs van algemene gelijkwaardigheid.
Artificial Analysis: 60 vs 57
GLM-5.3 max 60
Flash 57
First-party API-metingen:
GLM ~66.5 tokens/s, ~1.6s TTFT
Flash ~45–49 tokens/s, ~1.5s TTFT
Flash betekent dus niet automatisch hogere tokens/s; voordeel zit vooral in kosten, active compute en multimodaliteit.
API-prijzen
Z.ai:[9]
GLM-5.3:
$1.40 input
$0.26 cached
$4.40 output
Flash list:
$0.15 / $0.03 / $0.50
Flash promo t/m 9 september:
$0.075 / $0.015 / $0.25
per 1M tokens.
OpenRouter biedt beide modellen ook aan en kan andere pricing/routing hebben.[18][19]
“One-tenth the price”
Flash is op list price ongeveer:
9.3× goedkoper input
8.8× goedkoper output
“Ongeveer een tiende” is dus redelijk. End-to-end task cost hangt ook af van reasoning en tool calls.
GLM-5.3 vs Kimi K3
TB2.1 88.2 vs 88.3
DeepSWE 66.9 vs 67.5
TB3.0 28.3 vs 17.4
AutomationBench 48.2 vs 46.7
ExploitBench 54.4 vs 32.2
Geen universele winnaar.
GLM-5.3 vs Hy4
Tencent: 163 experts, 203 engineeringtasks.[13][14]
Hy4 2.99
Kimi 2.94
GLM 2.92
Hy4 vs GLM:
46.8% wins
12.8% ties
40.4% losses
Tencent-interne evaluatie, geen universele ranglijst.
GLM-5.3 vs GPT-5.6 Sol
Z.ai:[3]
TB3.0 28.3 vs 34.6
DeepSWE 66.9 vs 72.7
ExploitBench 54.4 vs 76.5
ExploitGym 6h 130 vs 293
HLE+Tools 62.5 vs 64.5
GLM is iets hoger op CyberGym en AutomationBench. Gemengd beeld.
En Claude Opus 5?
De launchtabel vergelijkt vooral Opus 4.8 en Fable 5, niet Opus 5.[3]
Dus er is geen basis voor:
GLM-5.3 > Claude Opus 5
Open weights en licenties
Flash:
MIT
GLM-5.3:
custom GLM-5.3 License
De licentie geeft brede commerciële rechten, maar MaaS-operators met meer dan $10B aggregate revenue in 12 opeenvolgende maanden moeten vóór commercieel gebruik een Z.ai security review passeren.[4]
Self-hosting
Officiële routes:
vLLM
SGLang
Transformers
Docker Model Runner
GLM-5.3 repo:
~756 GB
141 safetensors shards
Flash is compute-efficiënter maar nog steeds groot.
Chinese AI-chips en 3× serving
Z.ai zegt dat Flash/Ox Alpha op Chinese accelerators draaide.[6][7]
Technieken:
Tensor Parallelism
ReplaySSM
W8A8
INT8/FP8/BF16 cache
Layer Split
Encode–Prefill–Decode disaggregation
Vendor claim:
3× end-to-end serving
vs initial baseline op dezelfde hardware
Onafhankelijke validatie blijft nodig.
Welk model kiezen?
GLM-5.3 voor maximale GLM-codingkwaliteit, terminal agents, text reasoning en security analysis.
Flash voor kosten, vision, screenshots, documenten, video/file, 1M context en MIT.
Andere modellen wanneer de eigen POC een betere:
cost per successful task
oplevert.
POC-checklist
Kwaliteit
- Echte interne taken.
- Zelfde harness.
- Test pass rate.
- Task completion.
- Regressies.
- Out-of-scope changes.
- Lange sessies.
- Recovery.
- Tool calling.
- Structured output.
Reasoning
-
low,high,maxvergelijken. - Reasoning kan niet uit.
- Reasoning tokens meten.
- Total output meten.
- End-to-end latency meten.
-
maxniet overal gebruiken.
Long context
- 32K testen.
- 128K testen.
- 256K testen.
- 1M testen.
- Retrieval accuracy.
- Instruction loss.
- Grote repos.
- Cross-file dependencies.
- KV cache/concurrency.
- 1M is geen perfect geheugen.
Flash multimodal
- Screenshots.
- Documenten.
- Charts.
- OCR-like workflows.
- GUI verification.
- Video.
Security
- Sandbox cyber.
- Network beperken.
- Tool calls loggen.
- Approval gates.
- Production secrets scheiden.
- Credentials minimaliseren.
- Patches valideren.
- Model niet als autonome securityautoriteit gebruiken.
Licentie en operations
- GLM-5.3 License lezen.
- MaaS >$10B-clausule controleren.
- MIT Flash controleren.
- Provider data policy.
- Processing region.
- Retention.
- Cache hit rate.
- Cost per successful task.
- Fallback model.
- Flashprijs na promo monitoren.
POLPROG-oordeel
GLM-5.3 is vooral interessant omdat dezelfde GLM-5.2-basis via post-training veel verder is gebracht.[1][15]
Terminal-Bench 3.0: 4.6 → 28.3
DeepSWE: 46.2 → 66.9
ExploitBench: 24.4 → 54.4
Flash kiest:
320B total
18B active
multimodal
1M context
MIT
lage API-prijs
en scoort onafhankelijk 57 bij Artificial Analysis versus 60 voor GLM-5.3 max.[10][11][12]
Voor veel producten kan Flash daardoor interessanter zijn dan het flagship.
De juiste vraag is:
welk model levert de beste cost per successful task met voldoende kwaliteit, veiligheid en latency?

